image1 image1 image1 image1 image1

4.10.1633 – 4.10.2016 – 383. rocznica śmierci
Jakuba Piotra Wojewódzkiego - cz. I 


źródło: wikipedia.pl

W wielowiekowej historii Wojewódek znaleźć można kilka znanych osób pochodzących właśnie z tej miejscowości. Większość z tych osób znana była lub jest głównie w lokalnych społecznościach, do których trafili (parafie, miasta, województwa). Była jednak pewna osoba, która zdobyła sławę w całej Rzeczypospolitej Obojga Narodów (jednym z największych wówczas państw na kontynencie europejskim); a był to Jakub Piotr Wojewódzki. Wsławił się on podczas obrony Smoleńska w 1633 roku.

Pochodzenie

Jak podaje „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”1 w tomie XIII z 1893 r., na stronie 748 przy haśle Wojewódki – „Ztąd pochodził Wojewódzki Jakub, obrońca Smoleńska w r. 1633.”2 – zachowano oryginalną pisownię.

Niestety nie udało się odszukać bardziej precyzyjnych informacji, z których konkretnie Wojewódek pochodził Jakub Wojewódzki. Co prawda Portal Turystyczny Gminy Bielany3 - powołując się na „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, przy opisie Wojewódek Dolnych podaje, że pochodził on właśnie z tej wsi. Jednak brak jest tam infomacji z których Wojewódek pochodził Jakub Wojewódzki.

W różnych archiwach zachowały się liczne teksty opisujące męstwo, waleczność i bohaterstwo Jakuba Wojewódzkiego.

Dzięki kronikarzom, opisującym nie tylko obronę Smoleńska, ale także całą wojnę polsko – rosyjską w latach 1632-1634, możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat mieszkańca Wojewódek z  woj. podlaskiego.

Jakub Piotr Wojewódzki był porucznikiem chorągwi husarskiej, jednym z trzech dowodzących obroną Smoleńska, których ustanowił wojewoda smoleński Aleksander Gosiewski. Oprócz niego byli jeszcze podwojewodzi smoleński porucznik Samuel Drucki Sokoliński oraz horodniczy Malcher Godziewski.

Dowódcy ci bronili oblężonego miasta niemal przez rok. W dniu 4 października 1633 r. tuż po artyleryjskim ostrzale murów miejskich utworzony został oddział pod dowództwem porucznika Jakuba Wojewódzkiego. Uderzył on przez most na szańce moskiewskie, pokonując nieprzyjaciół i udał się do króla Władysława IV, który od 7 września prowadził odsiecz miasta. Po krótkiej rozmowie z królem, Wojewódzki otrzymał  jako wsparcie pułk piechoty oraz dukaty na zaległy żołd dla wojska w oblężonym mieści i amunicję. Wszystkim udało się wrócić bez problemów do miasta.

Jak ustalił dr hab. Dariusz Kupisz w książce z 2001 r. pt.: „SMOLEŃSK 1632-1634”, tego samego dnia postanowiono zorganizować drugą wyprawę do króla, podczas której doszło do walk z wojskami moskiewskimi. W czasie tych starć jedna z kul ugodziła dowódcę wyprawy Jakuba Wojewódzkiego, ciężko ranny zmarł. Na jego pogrzeb, który odbył się 6 X 1633 r., król posłał kanclerza Jakuba Zadzika.

Jakub Piotr Wojewódzki tak wsławił się podczas obrony Smoleńska, że na jego cześć powstały pochwalne wiersze, a jego sława dotarła w najdalsze zakątki Rzeczypospolitej.

Druga część artykułu już w czwartek 6 października.

 

Cały cykl artykułów o Jakubie Piotrze Wojewódzkim składa się z następujących artykułów:

4.10.1633 – 4.10.2016 – 383. rocznica śmierci Jakuba Piotra Wojewódzkiego - cz. I - Pochodzenie

4.10.1633 – 4.10.2016 – 383. rocznica śmierci Jakuba Piotra Wojewódzkiego - cz. II - W poezji

4.10.1633 – 4.10.2016 – 383. rocznica śmierci Jakuba Piotra Wojewódzkiego - cz. III - Inne teksty mówiące o Jakubie Wojewódzkim

4.10.1633 – 4.10.2016 – 383. rocznica śmierci Jakuba Piotra Wojewódzkiego - cz. IV - Rodzina

 

___

1 Wydany pod redakcją Bronisława Chlebowskiego

2 http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIII/748

3 http://jzbiejczuk.com/gmina2/?page_id=39

Komentarze   

0 #1 Tomasz 2016-10-04 21:01
Fascynująca historia bohaterskiego Jakuba Piotra Wojewódzkiego! Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy opowieści! Jestem ciekaw jaki nosił herb? W tamtych czasach bycie porucznikiem chorągwi husarskiej było bardzo znaczącą funkcją biorąc pod uwagę, że liczba wszystkich chorągwi husarskich w I Rzeczpospolitej w szczytowym okresie dochodziła do 25. Poza tym husaria to była najlepsza jazda w historii, niezwykle skuteczna w szarży, choć bardzo kosztowna w ekwipunku i utrzymaniu. Wyczyn Jakuba Piotra Wojewódzkiego podczas obrony Smoleńska w 1633 r. można porównać do wydostania się Jana (a właściwie Mikołaja) Skrzetuskiego, który 1649 r. wykradł się z oblężonego Zbaraża.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

2024  Wojewódki Górne   globbers joomla templates