Jezioro Moszno (оз. Мошно) - Воеводки na Białorusi cz. 3
Kliknij na zdjęcie, aby otworzyć galerię fotografii jeziora
Kolejna trzecia cześć cyklu o bliźniaczych, białoruskich Wojewódkach.
Jezioro Moszno/Moszna (озеро, оз. Мошно, Мошнa, Мошня)
Jezioro, nad którym położone są Wojewódki (Воеводки), leży w prostej linii 10 km od granicy Witebska na południowy-zachód od miasta; drogą jest to około 15-16 km. Jezioro to znajduje się 1 wiorstę (верста), czyli 1066,78 m od centrum Wojewódek, a położone jest na południe od zabudowań wsi. Odwiedzane jest przez wędkarzy oraz turystów. Jezioro usytuowane jest pomiędzy wsią Wojewódki i naturalną granicą Kniażyno (Княжино1); należy do zlewni rzeki Chernichanka (р. Черничанка2 / Chernivchanka).3
Menu artykułu: Podstawowe dane | Przyroda – flora i fauna | Ryby jeziora Moszno | Nazwa jeziora | II Wojna Światowa |
Powierzchnia jeziora to około 1,17 km2 (według innych źródeł 1,07 km2 (km kw)4 5, a jeszcze innych 1,5 km2 (km kw)6), długość – 2,9 km, największa szerokość – 0,95 km, długość linii brzegowej to około 8,1 km., objętość wody to około 1,9 mln m3, powierzchnia zlewni – około 22 km2 (km kw).7 Jezioro jest płytkie, maksymalna głębokość to niecałe 3 metry (dokładnie 2,9 m).
Według innego źródła8 jezioro ma długość 700 i szerokość 400 sążni (сажень 1 sążeń rosyjski = 2,13 m = 1/500 wiorsty), czyli dł. 1493,49 i szer. 853,42 metrów. Jego głębokość to około 4 sążnie, czyli 8,53 metrów, zajmuje 116 akrów, czyli 469435,34 m2 = 46,94 ha.
Teren przeważnie równinny, miejscami pasmami pagórkowaty, w znacznej części porośnięty krzewami i rzadkim lasem, mocno zabagniony. Wokół jeziora znajduje się szeroki (do 120 m) obszar zalewowy, miejscami bagienny, porośnięty roślinnością torfowiska. Brzegi są przede wszystkim niskie, piasek (w zatokach grzęzawisko), pokryte krzewami i lasem. Obszerne piaszczyste płycizny (w pełni płytkie zatoki), głębiej mulisto-piaszczyste i błotniste dno. Największe głębokości znajdują się w środkowej części jeziora, maksimum - w centrum części południowo-zachodniej. Jezioro zarośnięte jest niemal w połowie. Od południa połączone strumieniem z jeziorem Długim (оз. Долгое). Jezioro posiada 3 wpływające potoki. Jednym z nich jest Piesczanka.
Wejście do jeziora jest piaszczyste, jednak już metr od brzegu znajduje się muł. Jezioro posiada 4 wyspy.
Wiosną tutaj, tak jak w całym obwodzie witebskim należy uważać na węże i chodzić tylko w gumowych butach. Ze względu na dużą ilość terenów podmokłych należy uważać na różnego rodzaju torfowiska i bagna wokół jeziora. W poszukiwaniu miejsca do łowienia ryb należy chodzić tylko wydeptanymi ścieżkami.
Ze względu na liczne bagna i mokradła wokół jeziora wyjątkowo uciążliwe są komary, których jest bardzo dużo.
Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię z połowów na jeziorze
Na tym jeziorze w obwodzie witebskim wędkowanie jest płatne9, według innego źródła bezpłatne.10
W jeziorze Moszno (Мошно) można spotkać takie ryby jak leszcz, szczupak, płoć, karaś, lin, okoń i inne, hodowane w celach połowów przemysłowych. Na jeziorze odbywa się także zorganizowane płatne amatorskie wędkarstwo. Dozwolone jest także łowiectwo podwodne.
Jezioro jest bogate w ryby, jednak znalezienie dobrego miejsca dla początkujących wędkarzy może być skomplikowane, ze względu na zarośla na plaży i w przeważającej części zbiornika zarośnięte brzegi. Spinning z brzegu jest zupełnie niemożliwy, jednak z łodzi sprawdza się znakomicie. W zasadzie wszystkie podejścia znajdują się od strony parkingu. Chociaż miejscowi mówią, że najlepsze miejsca do wędkowania znajdują się w głębi jeziora, a początkującym odnaleźć je będzie bardzo trudno. Ryby można łowić praktycznie na wszystko, w związku z tym bardzo trudno wskazać jedną przynętę.
W jeziorze złowić można: wzdręga, leszcz i krąp, okoń, płotka, ukleja, szczupaka.11
Nad jeziorem znajduje się miejsce do zaparkowania samochodu oraz niewielka plaża.
Jezioro to, jak informują osoby na nim wędkujące, jest dla cierpliwych i wytrwałych; aby złapać dużą rybę czasami potrzeba spędzić nawet dwa dni.
Jezioro zimą jest całkowicie zamarznięte, przez co miejsce to świetnie nadaje się do łowienia pod lodem. Jednak na drzewach można odnaleźć wieńce, upamiętniające osoby, które utonęły w tym miejscu.
Drewniany drogowskaz z napisem MOSCHNO
Niemiecki drewniany znak z napisem MOSCHNO („Мошно”) z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (II Wojny Światowej) został znaleziony w pobliżu wsi Wojewódki w regionie Witebskim. Stan znaku odpowiada wiekiem i materiałem tamtym czasom. Drogowskaz został ustawiony latem 1941 roku, kiedy Niemcy okupowali znaczne terytorium Białorusi, i wisiał aż do lata 1944 roku, kiedy został trafiony pociskiem przez radzieckiego żołnierza w czasie walk o miasto Witebsk12.
Jezioro w czasie II Wojny Światowej otoczone było gęstym lasem oraz grząskim terenem. Zgodnie z zarządzeniem niemieckiego Ministerstwa do spraw Okupowanych Terenów Wschodnich13 14, okupowane tereny podlegają niemieckim kolonistom i folksdojczom (фольксдойч) z lokalnej społeczności. Mając takie uprawnienia postanowiono osuszyć bagna wokół jeziora. Jednymi z pierwszych działań Niemców na tych terenach było ustawianie znaków topograficznych i „przywracanie porządku” na okupowanych terenach.
Jezioro Moszno okazało się zgubne dla najeźdźców - latem 1944 roku na jego brzegach oraz bagiennych terenach wokół, zostały zniszczone dwa niemieckie pułki15.
Więcej o wydarzeniach z czasów II WŚ nad jeziorem przeczytać można na stronie:
little-histories.org
Kolejna – 4 część artykułu o białoruskich Wojewódkach ukaże się na stronie już za kilka dni. Poniżej link do poprzedniej części:
- Część 1 - Bliźniacze Wojewódki – Воеводки na Białorusi cz. 1
- Cześć 2 - Воеводки (Wojewódki) – historia - Воеводки na Białorusi cz. 2
Przypisy:
4 - Źródło: Wszystkie jeziora Białorusi. Popularny Ilustrowana Encyklopedia tom 4. Valery G. Iwanow. (Источник: Все озера Беларуси. Популярная иллюстрированная энциклопедия Том 4. Иванов Валерий Григорьевич.)
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.