Inwestycje i prace wykonane przez mieszkańców
w 2015 r. w Wojewódkach Górnych
(kliknij na powyższy kolaż, aby otworzyć galerię)
Również mieszkańcy naszej miejscowości w 2015 podjęli wiele prac i inicjatyw na rzecz Wojewódek.
Poniżej lista tych inwestycji i prac.
Na początku 2015 roku zrodził się pomysł budowy kapliczki wiejskiej, w której mieszkańcy mogliby modlić się i odprawiać nabożeństwa (m.in.: majowe, czerwcowe, różaniec fatimski, święcenie pokarmów). W tej chwili kapliczka jest na etapie projektu decyzji o warunkach zabudowy.
Wiosną grupa mieszkańców zorganizowała akcję sprzątania naszej miejscowości. Efektem prac było zebranie 20 worków śmieci.
Na przystanku w kierunku Siedlec ustawiony został pojemnik na śmieci.
Na drodze szutrowej pracowała równiarka do wyrównania drogi w południowej części wsi.
Oprócz tego zadbano o wykoszenie boiska oraz zorganizowano wraz z kilkoma mieszkańcami porządki wokół krzyża znajdującego się przy zamkniętej drodze w południowej części wsi. Przycięto krzaki i zarośla oraz gałęzie.
Kolejną ciekawą inicjatywą mieszkańców było wykonanie zdjęć i nagranie krótkiego wideo z Wojewódek Górnych przy użyciu drona.
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6
Zdjęcie nr 7
Zdjęcie nr 8
Zdjęcie nr 9
Zdjęcie nr 10
Podczas nabożeństwa poświęcenia pól mieszkańcom została pokazana stara chorągiew kościelna Wojewódek Górnych z 1959 roku. Wówczas mieszkańcy podjęli decyzję, aby dokonać jej renowacji. Obecnie trwają prace nad przywróceniem jej dawnej świetności.
Więcej na temat tej chorągwi przeczytać można w oddzielnym artykule: Chorągiew kościelna
Przed poświęceniem pól odbyło się poświęcenie pomnika i krzyża na "cmentarzyku", podczas tej uroczystości został złożony wienieć od mieszkańców Wojewódek Górnych.
Zdjęcie nr 11
Zdjęcie nr 12
Zdjęcie nr 13
Zdjęcie nr 14
W maju mieszkańcy zorganizowali ognisko integracyjne dla dzieci i dorosłych.
Grupa mieszkańców powołała Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wojewódki Górne "Nostrae Futurae" w celu podejmowania lokalnych inicjatyw.
Po wakacjach mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw, wobec zbyt bliskiej budowy od budynków farmy wiatrowej, podpisując się pod protestem.
W listopadzie, w świetlicy w Wojewódkach Dolnych, zorganizowano spotkanie pn. "Elektrownie wiatrowe, człowiek i środowisko". Podczas spotkania poruszane były sprawy m.in. zagrożeń jakie wynikają ze zbyt bliskiego umiejscowienia od zabudowań elektrowni wiatrowych. Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy oraz sąsiednich gmin Sokołów Podlaski i Repki. Nie zabrakło również przedstawicieli władz lokalnych (wójt gminy Sokołów Podlaski, radni gminni, radni powiatowi) i krajowych (poseł na sejm RP Marek Zagórski - wiceminister skarbu).
Zdjęcie nr 17
Zdjęcie nr 18
Zdjęcie nr 19
Zdjęcie nr 20
Pod koniec października UG zakończył projekt budowy paneli fotowoltaicznych na terenie naszej gminy. Realizacją zajmowała się firma AXAN. Na terenie Wojewódek Górnych zainstalowano, aż 4 systemy fotowoltaiczne, spośród 22 na terenie całej gminy. Na zakończenie projektu u jednego z inwestorów na terenie Wojewódek Górnych zorganizowano uroczyste przecięcie wstęgi, w którym uczestniczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Marek Sawicki.
Zdjęcie nr 21
Zdjęcie nr 22
Zdjęcie nr 23
Zdjęcie nr 24
W mijającym roku udało się także ustalić i pozyskać kolejne historyczne informacje dotyczące Wojewódek. Po ustaleniu nazwisk poległych i pochowanych na "cmentarzyku" żołnierzy w czasie wojny polsko-rosyjskiej, którzy przez lata uważani byli za bezimiennych pochowanych tu żołnierzy, udało się dotrzeć do informacji o liczbie ludności Wojewódek Górnych i Wojewódek Dolnych nawet z początku XIX wieku.
Link do wykresu z liczbą mieszkańców Wojewódek Górnych i Wojewódek Dolnych w XIX, XX i XXI wieku - Liczba ludności.
Kolejne cenne informacje zostały pozyskane od najstarszych mieszkańców Wojewódek, jak również od osób, które lata temu wyjechały z naszej miejscowości.
Wiele informacji udało się pozyskać z muzeum i archiwum, udało się również odszukać kilka ciekawych informacji za granicą. Po opracowaniu zostaną one umieszczone na tej stronie.
Jednak wciąż wiele informacje o Wojewódkach pozostaje nieodkrytych i czeka na odnalezienie.
Jeśli były jeszcze jakieś inicjatywy mieszkańców w 2015 roku można zgłaszać je poprzez komentarze pod artykułem.
Miejmy nadzieję, że również w 2016 roku mieszkańcy będą podejmować kolejne inicjatywy na terenie Wojewódek Górnych służące jak największej liczbie osób. Być może pojawią się jakieś wspólne projekty mieszkańców i gminy Bielany.
Co państwo byście chcieli, aby zostało zrobione w nowym 2016 roku na terenie Wojewódek, co mogło by służyć jak największej grupie mieszkańców?
Jakie macie Państwo pomysły i inicjatywy? Proszę pisać w komentarzach pod artykułem.
Komentarze
- wygląd wsi, jej tradycje i ważne wydarzenia z okresu dwudziestolecia międzywojennego;
- Wojewódki Górne w okresie II wojny światowej - okupacja niemiecka wsi, działalność Armii Krajowej i innej partyzantki we wsi oraz w jej okolicach, wkroczenie oddziałów Armii Czerwonej w 1944 r.
- Wojewódki Górne po wojnie, w okresie siłowego zaprowadzenia "demokracji ludowej", a także w latach stalinizmu, w tym: terror i aresztowania dokonywane we wsi przez oddziały NKWD, UB, KBW, MO i AL.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.