Z Wojewódek do Wieliczki
- 240243 rocznica urodzin
Walentego Faustyna Włodka herbu Sulima
fot. J. Duda
W dniu 15 lutego przypada 240243 rocznica urodzin Walentego Faustyna Włodka herbu Sulima, pochodzącego z Wojewódek Górnych, wieloletniego, zasłużonego burmistrza Wieliczki.
Walenty Faustyn Włodek urodził się 15 lutego 1776 roku w Wojewódkach Górnych. Otrzymał dwa imiona po świętych, których wspomina się 14 (św. Walenty) i 15 (św. Faustyn) lutego. Był synem Tadeusza i Doroty z domu Krasnodębskiej. Jego rodzina legitymowała się szlachectwem i posiadała trzeci ("litera C") folwark w Wojewódkach, z polami porozrzucanymi po całej wsi, ciągnącymi się aż pod Sokołów Podlaski.
Rodzina Walentego Faustyna była bardzo liczna, Tadeusz i Dorota mieli 1 córkę i 8 synów (m.in. Paweł, Gabriel, Walenty, Eryk, Piotr). Jak na tak liczną rodzinę majątek nie był duży, dlatego niektórzy synowie musieli opuścić rodzinne Wojewódki, w tym również Walenty Faustyn - czwarte dziecko i trzeci syn. W Wojewódkach pozostał najmłodszy jego brat - Piotr.
Jak możemy dowiedzieć się z referatu prof. Jana Mariana Włodka, prawnuka Walentego Włodka pt. "Walenty Faustyn Sulima Włodek, prezydentem (burmistrzem) Wieliczki w latach 1812 - 1838" na str. 4-15, zawartego w opracowaniu Jadwigi Dudy, z "Biblioteczki Wielickiej" (seria wydawnicza, która aktualnie liczy 162 zeszyty) zeszyt 83 pt. "138 spotkanie z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie" pt. "Ród Włodków i jego zasługi dla Wieliczki i okolicy", którego wydawcą jest (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce i Stowarzyszenie "Klub Przyjaciół Wieliczki" w 2009 ), Walenty Włodek prawdopodobnie, podobnie jak jego starsi bracia, uczęszczał do gimnazjum księży (bartoszków) bartolomitów w Węgrowie (do tego gimnazjum uczęszczał brat Walentego - Paweł Włodek - ksiądz), lub do gimnazjum w Drohiczynie (do tego gimnazjum uczęszczał brat Walentego - Gabriel).
Wyjechał z Wojewódek, aby studiować prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim (od 1800 do 30.06.1803) w Krakowie. Studia ukończył z notą - "cum nota eminentiae" - znakomicie. Walenty władał bardzo dobrze językiem niemieckim oraz łacina urzędową.
Po studiach był urzędnikiem w Trybunale Apelacyjnym Galicji Zachodniej do 1808 roku. Następnie otrzymał ofertę pracy jako kancelista w magistracie wielickim. Już z początkiem września 02.09.1808 gubernialnym dekretem został wiceprezydentem (prokonsulem) miasta.
08.09.1808 r. w kościele św. Klemensa w Wieliczce poślubił Elżbietę z Witowskich Tomkiewiczową, wdowę po poprzednim prezydencie Andrzeju Tomkiewiczu. Mieli dwoje dzieci, syna Antoni Ignacy (Primusa) (1809) - zmarł bez potomstwa, i córkę (1810-1811). Żona Elżbieta zmarła przy porodzie w 1810 r.
Prezydentem Wieliczki był, już w 1812, gdy widnieje jego podpis na dokumentach urzędowych, jako konsul. Urząd sprawował przez 26 lat, do 1838 roku, po czym przeszedł na emeryturę.
Walenty ożenił się po raz drugi, w 1814 r. z wdową Anastazją z Chościak - Popielów h. Sulima. Chmielińską (1789-1847). Mieli pięcioro dzieci: Walerię, Teofilę, Stanisława, Romana, Arnolda.
Za jego prezydentury w Wieliczce powstał budynek Magistratu i Zakład Zdrojowy (Kąpielowy), Łazienki prowadzone przez Towarzystwo Akcyjne Kąpieli Leczniczych, w tym łaźnia parowa, rosyjska i ludowa, założono Ogród Miejski obecny Park A. Mickiewicza, wyrównano Rynek Główny, wybrukowano ważniejsze ulice, odnowione wiele budynków. Walenty Faustyn Włodek, w czasie sprawowania funkcji burmistrza, jako prawnik był też justycjariuszem wielu okolicznych wsi.
Zmarł 8 października 1839 r. w dworze w Sygneczowie koło Wieliczki. Jak dowiadujemy się z opracowania Jadwigi Dudy, z "Biblioteczki Wielickiej" - zeszyt 83 pt. "138 spotkanie z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie" pt. "Ród Włodków i jego zasługi dla Wieliczki i okolicy", Walenty Włodek pochowany został na wielickim cmentarzy lub w podziemiach kościoła św. Klemensa.
Dworek w którym, po przejściu na emeryturę zamieszkał Walenty Faustyn Włodek obecnie jest siedzibą Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Beaupré w Sygneczowie.
Więcej informacji na temat miejscowości Sygneczów i dworku znaleźć można w opracowanie Jadwigi Dudy, z "Biblioteczki Wielickiej" zeszyt 144 pt. „199 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie”, z serii: „Wsie w Gminie Wieliczka” (12) pt. „Sygneczów””.
Zdjęcia tego dworku obejrzeć można na stronie leknica.nazwa.pl/spsygneczow oraz klikając na link 1 i link 2.
Po jego śmierci mieszkańcy ufundowali tablice upamiętniającą swojego burmistrza. Znajduje się ona w kościele św. Klemensa w Wieliczce za drzwiami głównymi, pod chórem, na ścianie po lewej stronie. Na czarnej marmurowej tablicy umieszczony jest napis:
"POMNIK / WALENTEMU FAUSTYNOWI / SULIM WŁODKOWI / OBYWATELOWI I PRZEŁOŻONEMU / MIASTA WIELICZKI / MĘŻOWI KRAJOWI I MIASTU / DOBRZE ZASŁUŻONEMU / URODZONEMU 15 LUTEGO 1776. / ZMARŁEMU 8 PAŹDZIERNIKA 1839 r."
Poniżej dostępna jest galeria zdjęć pomnika na cmentarzu w Wieliczce oraz z kościoła św. Klemensa w Wieliczce.
fot. J. Duda
Kliknij na zdjęcie, aby otworzyć galerię.
Więcej o Walentym Faustynie Włodku i jego rodzinie, przeczytać można w opracowaniu Jadwigi Dudy, z "Biblioteczki Wielickiej" (seria wydawnicza, która aktualnie liczy 162 zeszyty), zeszyt 83 pt. "138 spotkanie z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie" pt. "Ród Włodków i jego zasługi dla Wieliczki i okolicy", którego wydawcą jest (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce i Stowarzyszenie "Klub Przyjaciół Wieliczki" w 2009). Publikacja ta jest szczegółową relacją ze spotkania w Urzędzie Miasta Wieliczki pt.: "Wieliczka - Wieliczanie", w którym wzięli udział m.in. potomkowie Walentego Faustyna Włodka – Jan Marian Włodek i Zofia Włodek.
Spotkanie zostało przygotowane i poprowadzone przez panią Jadwigę Dudę w dniu 24 czerwca 2009 roku.
Powyższy biogram został stworzony w oparciu o:
- opracowanie Jadwigi Dudy, z "Biblioteczki Wielickiej" (seria wydawnicza, która aktualnie liczy 162 zeszyty) zeszyt 83 pt. "138 spotkanie z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie" pt. "Ród Włodków i jego zasługi dla Wieliczki i okolicy", którego wydawcą jest (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce i Stowarzyszenie "Klub Przyjaciół Wieliczki" w 2009 ), a w nim o referat prof. Jana Mariana Włodka, prawnuka Walentego Włodka pt. "Walenty Faustyn Sulima Włodek, prezydentem (burmistrzem) Wieliczki w latach 1812 - 1838" na str. 4-15)
- wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów od pani Jadwigi Dudy z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Wieliczce
- stronę internetową zsokolowa.com
Więcej o tym spotkaniu przeczytać można we wspomnianej wyżej publikacji.
Serdeczne podziękowania za pomoc w utworzeniu powyższego biogramu - Walentego Faustyna Włodka – dla pani Jadwigi Dudy, pomysłodawczyni i realizatorce comiesięcznych spotkań z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie". Od 1998 roku odbyły się już 162 spotkania, z każdego z nich ukazały się szczegółowe opracowania dokonane prze panią Jadwigę Dudę. Spisz zeszytów „Biblioteki Wielickiej ” od 1998 roku do końca 2015 roku znaleźć można pod linkiem: -> LINK do spisu
Pani Jadwiga Duda jest także prezesem Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” oraz inicjatorką spotkań pt. „Koźmice - Koźmiczanie”. Z bardzo ciekawymi relacjami z tych spotkań można zapoznać się na stronie internetowej www.kozmice.wieliczka.eu.